Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna skóry. Pielęgnacja AZS to nie tylko usuwanie objawów skórnych ale ważna jest również profilaktyka i zapobieganie. Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest bardzo dokuczliwym doznaniem. Czynniki wywołujące podrażnienie prowadzą do zniszczenia płaszcza hydro-lipidowego skóry, co dalej prowadzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego jej wysuszenia.. Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym to przede wszystkim nawilżanie, natłuszczanie i odbudowa ochronnego filmu na powierzchni naskórka.

 

 

Atopia to genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa. Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia "zapalenie skóry" oraz "egzema" często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).

Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki. Pielęgnacja polega na stosowaniu preparatów łagodzących ,głęboko natłuszczających i nawilżających. Obecne na naszym rynku profesjonalne firmy kosmetyczne proponują zabiegi przeznaczone do tego typu skóry i polecane są ze względu na swoje właściwości łagodzące i odbudowujące film ochronny na skórze.

 

 

Alergia jest schorzeniem u podstawy którego leży nieprawidłowa (nadmierna) reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne takie jak np.

 • substancje lotne - pyłki, kurz, sierść, zarodniki pleśni,
 • niektóre pokarmy - mleko, jajka, cytrusy,
 • związki i substancje chemiczne - metale, guma, barwniki, konserwanty, antybiotyki itp.,
 • drobnoustroje - bakterie, grzyby,
 • pasożyty - glista ludzka, owsiki,
 • jady owadów - pszczoły, osy, szerszenia,

Jeżeli któraś z tych substancji dostanie się do organizmu może wywołać reakcje alergiczne. Reakcja nadwrażliwości (alergiczna) jest nadmiernie nasiloną odpowiedzią organizmu na antygen charakteryzującą się wystąpieniem charakterystycznych objawów klinicznych. Większość chorób alergicznych przebiega pod postacią reakcji natychmiastowej, anafilaktycznej jako typ I reakcji alergicznej, w której alergeny wiążą się z umocowanymi na komórkach tucznych i monocytach cząsteczkami IgE aktywując tym samym komórkę. Aktywacja ta prowadzi do uwalniania tzw. mediatorów reakcji alergicznych czyli histaminy, tryptazy, leukotrienów, prostaglandyn oraz kinin, prowadząc pod ich wpływem do wystąpienia objawów astmy, zapalenia błony śluzowej nosa czy też atopowego zapalenia skóry. W ciągu kilku minut po ekspozycji na antygen dochodzi do wystąpienia fazy wczesnej, która w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa objawia się m.in. kichaniem i zwiększeniem wydzielania wodnistej wydzieliny. Po 5 minutach występuje obrzęk błony śluzowej nosa oraz jego blokada co znacznie utrudnia oddychanie. Faza późna występuje w kilka godzin po odpowiedzi wczesnej jednak nie u każdego pacjenta ona występuje. Głównym jej objawem jest obrzęk i zwężenie górnych i dolnych dróg oddechowych.

Za główne objawy reakcji alergicznej w dużej mierze odpowiedzialna jest histamina, która łącząc się ze swoimi receptorami wywołuje określone reakcje w organizmie. Zablokowanie przez histaminę receptorów H1 powoduje:

 • zwiększenie wydzielania śluzu przez błonę śluzową powodujący katar i łzawienie,
 • podrażnienie zakończeń nerwowych powodujące świąd, zaczerwienienie i ból,
 • skurcz mięśni gładkich oskrzeli, obrzęk błony śluzowej, zwiększenie wydzielania śluzu do światła oskrzeli powodujący świszczący oddech, trudności w oddychaniu,
 • nadmierny rozkurcz naczyń krwionośnych powodujący zaczerwienienie,
 • zwiększenie przepuszczalności włośniczek powodujący obrzęk lub bąbel pokrzywkowy

 

Czynniki warunkujące pojawienie się chorób alergicznych to:

Atopia- u niektórych osób mamy do czynienia z atopią, czyli predyspozycją do reakcji alergicznej na substancje, które przez inne osoby są dobrze tolerowane. Powstanie zjawiska atopii jest przede wszystkim regulowane przez czynniki genetyczne. Do tej pory nie jest w pełni jasne jaki jest mechanizm dziedziczenia atopii, lokalizacja i sekwencja genów odpowiedzialnych za występowanie chorób alergicznych. Występowanie alergii u jednego z rodzica zwiększa ryzyko wystąpienia choroby alergicznej u dziecka (20-40%), jest ono większe jeśli oboje rodzice są alergikami (40-60%). Prowadzone ostatnio na szeroką skalę badania nad alergia wykazały, że jeżeli rodzice dziecka cierpią na tę samą odmianę alergii, można przyjąć, że z 80% prawdopodobieństwem ich dziecko dotknie ta sama dolegliwość. W atopii nadwrażliwości na alergeny zewnątrzpochodne współistnieje z nieprawidłowym i nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE, które po związaniu się z alergenem powodują uwolnienie przez komórki tuczne pewnych substancji m.in histaminy , które odpowiedzialne są za wystąpienie objawów klinicznych choroby alergicznej. Reakcje atopowe mogą doprowadzać do zaburzeń czynności całego organizmu włącznie z groźnym dla życia wstrząsem anafilaktycznym.

Alergeny- ekspozycja na alergeny jest niezbędnym warunkiem aby mogło dojść do reakcji alergicznej, która najczęściej wywołana jest przez alergeny wziewne: pyłki roślin, pleśnie, roztocza, naskórki zwierząt, jady owadów. Jednocześnie należy podkreślić, że stopień nasilenia objawów alergicznych po kontakcie z alergenem jest uzależniony od wrażliwości indywidualnej. Reakcja alergiczna wywoływana jest przez zawarte w ziarnach pyłku proteiny oraz glikoproteiny, które uwalniają się albo bezpośrednio w drogach oddechowych, przy kontakcie z błoną śluzową, albo też uwalniane są wcześniej, poprzez czynniki atmosferyczne i powodują wystąpienie objawów klinicznych. Najczęściej reakcję alergiczną wywołują pyłki traw (ponad 77%), żyto (ponad 70%), bylica ( 40%), brzoza (28%), babka (25%), leszczyna (21%), olsza (ponad 20%). Rzadziej reakcje alergiczne wywołuje pyłek dębu, buku, sosny, wierzby i topoli.

Osoby jeszcze zdrowe, ale z predyspozycją do alergii powinny jak najdłużej unikać kontaktu z alergenami poprzez np unikanie spacerów wśród łąk w okresie pylenia traw lub przebywania w wysokich budynkach w okresach dużego stężenia pyłków. Po deszczu, który bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z pyłku rośliny przez dłuższy czas nie otwierają pylników przez co stężenie pyłków w powietrzu jest znaczne niższe. Jest to więc czas stosunkowo bezpieczny dla osób uczulonych, jednak pamiętać należy, że często po deszczu dochodzi do redepozycji, czyli tzw. wtórnego przewiania.

 

Wiele czynników jest oskarżanych o wzrost zachorowań na choroby alergiczne. Należą do nich:

 • Ozon - działa drażniąco na błonę śluzową dróg oddechowych i spojówek gałek ocznych. Do powstawania ozonu przyczyniają się spaliny samochodowe, emisje przemysłowe, a w pomieszczeniach zamkniętych kserokopiarki oraz drukarki laserowe. Ozon jest odpowiedzialny za tzw. "stres tlenowy" czyli stan podwyższonego stężenia wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za zniszczenie ważnych dla funkcjonowania ustroju komórek i struktur.
 • Formaldechyd - substancja uwalniająca się z artykułów chemicznych (farby, lakiery, kleje, syntetyczne dywany i wykładziny. także płyty wiórowe) powodująca uszkadzanie aparatu rzęskowego komórek nabłonka, którego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych m.in. z pyłku, bakterii i wirusów.
 • SO2, NO, NO2, CO2 - związki chemiczne uwalniane podczas spalania węgla, gazu oraz paliwa silnikowego, które w środowisku wilgotnym przechodzą w kwas siarkowy i azotowy. Związki te oddziałują na śluzówkę dróg oddechowych, uszkadzając ją, a drażniąc zakończenia nerwowe w oskrzelach, powodują powstawanie stanów zapalnych. Zauważono bowiem wzrost zachorowań na pyłkowicę u ludzi mieszkających w pobliżu szos i dróg szybkiego ruchu.
 • Dym tytoniowy - zarówno u palaczy czynnych jak i biernych powoduje zmianę budowy urzęsionego nabłonka dróg oddechowych, pozbawiając go aparatu rzęskowego, co ma bezpośredni związek z powstawaniem chorób alergicznych. Dym tytoniowy jest również odpowiedzialny za tzw "stres tlenowy" czyli stan podwyższonego stężenia wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za zniszczenie ważnych dla funkcjonowania ustroju komórek i struktur.
 • Infekcje dróg oddechowych - częste infekcje oskrzeli w dzieciństwie są przyczyną reakcji alergicznych w późniejszym wieku. U około 80% osób, które w dzieciństwie chorowały na zapalenie oskrzeli, w późniejszym wieku rozwija się astma oskrzelowa.
 • Środki chemiczne stosowane w gospodarstwie domowym np. detergenty: proszki do prania, płyny do mycia naczyń, do kąpieli itp. również są odpowiedzialne za tzw "stres tlenowy" czyli stan podwyższonego stężenia wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za zniszczenie ważnych dla funkcjonowania ustroju komórek i struktur.
 • Alkohol i promieniowanie UV to czynniki które również są odpowiedzialne za tzw "stres tlenowy" czyli stan podwyższonego stężenia wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za zniszczenie ważnych dla funkcjonowania ustroju komórek i struktur.

Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa): Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.

Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia "zapalenie skóry" oraz "egzema" często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).

Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki.
Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Trwałe zmiany skórne w miejscach szczególnie widocznych (twarz, dłonie) sprawiają, że starsze dziecko czuje się oszpecone i onieśmielone, może unikać kontaktu z rówieśnikami. Bardzo potrzebne jest mu wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów. Jeżeli AZS jest zaawansowane, konieczna jest współpraca nauczycieli (powinni być poinformowani o chorobie) z rodzicami dziecka.

Przyczyny:

Przyczyny wywołujące chorobę i sposób jej powstawania są złożone i niejasne. Ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne, odpornościowe, środowiskowe oraz psychiczne.

Pod wpływem alergenów (niezależnie od drogi wniknięcia do organizmu) następuje reakcja obronna objawiająca się stanem zapalnym skóry. AZS często towarzyszą wtórne infekcje bakteryjne, powodowane zazwyczaj przez gronkowca złocistego oraz inne bakterie.

Atopowe zapalenie skóry trudno jest zdefiniować jako chorobę jednorodną. W początkowej fazie jest to po prostu wyprysk atopowy, objawiający się różnego rodzaju zmianami skórnymi, występującymi głównie w zgięciach (np. kolana i łokcie). Takie nasilenie choroby może utrzymywać się przez dowolny okres czasu, może się też cofnąć lub zacząć posuwać naprzód.

Ciężkie stany atopowego zapalenie skóry zazwyczaj występują w przypadku złożenia kilku czynników. Po przekroczeniu pewnej krytycznej granicy nasilenia AZS natępuje coś w rodzaju reakcji łańcuchowej, kiedy jedne problemy powodują powstawanie następnych problemów. Najczęściej są to: infekcja skóry w wyniku drapania oraz błędne koło świądu, drapania oraz podrażnienia.

Jednak podstawowym czynnikiem wyzwalającym chorobę, oraz nie dającym się opanować, jest alergia.

Przebieg:

Choroba może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia, albo w wieku późniejszym. Przebieg choroby i występowanie zmian na skórze mają różne nasilenie; najczęściej zmiany chorobowe wystepują na twarzy, szyi, w zgięciach kończyn, ale mogą obejmować całe ciało (Erytrodermia). AZS moga towarzyszyć inne choroby atopowe, najczęściej astma oskrzelowa. Im wcześniejsze pojawienie się zmian chorobowych tym gorsze rokowania co do przebiegu choroby wieku późniejszym.

Charakterystyczne objawy:

Objawy choroby mogą być bardzo różne u różnych osób, jednak do najczęstszych objawów AZS należą:

a ponadto u starszych pacjentów:

oraz dodatkowe cechy AZS, które wystepują od początku lub pojawić się mogą w różnym czasie w zależności od nasilenia choroby

 • pogrubiony fałd szyjny
 • dodatkowy fałd skóry pod dolna powieką oka
 • wyraźny rysunek skóry po wewnętrznej stronie dłoni
 • odbarwienia (plamki) na źrenicach

 

 

Główne objawy atopowego zapalenia skóry:

Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).

 • Suchość skóry,
 • Zaczerwienienie
 • Swędzenie
 • Pękanie skóry

Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.

Skóra dzieci chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe.

Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Zasady postępowania przy atopowym zapaleniu skóry

Niestety nie znaleziono jak na razie jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe.

 1. Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
  W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty - natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
  Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
  Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
  Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
  Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
  Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.
 2. Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS). U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
  Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
  Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich - histamina - zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
  Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny - świąd i gronkowca złocistego. Polecane są emolienty z dodatkiem antyseptyków (chlorek benzalkoniowy i triclosan),które ograniczają liczbę znajdujących się na skórze bakterii.
 3. Infekcje bakteryjne i grzybicze
  Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami) - w cięższych przypadkach - w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze.
 4. Szybkie wyleczenie najbardziej dolegliwych objawów.
  Sterydy stosowane miejscowo:
  Kremy i maści steroidowe
  Leki kortykosteroidowe (często nazywane "sterydami") w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia .Sterydy stosowane niewłaściwie mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Dlatego trzeba zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku i słuchać zaleceń lekarza. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).
  Leki przeciwhistaminowe:
  Podaje się według wskazań lekarza - najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.
 5. Zapobieganie nawrotom choroby.
  Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Czynniki zaostrzające chorobę:

 1. Zakażenia powierzchni skóry drobnoustrojami. Najczęściej przebieg AZS zaostrzany jest przez bakterię zwaną gronkowcem złocistym. Obecność gronkowca złocistego jest jedną z przyczyn powstania błędnego koła AZS.
 2. Tkaniny syntetyczne lub wełniane. Najlepsza jest odzież bawełniana.
 3. Detergenty, mydła lub płyny do płukania.
 4. Drażniące pokarmy. Owoce cytrusowe lub pomidory mogą zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się szczególnie pod wpływem oblizywania. Można się przed tym zabezpieczyć, smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
 5. Dym papierosowy. W pomieszczeniach zamkniętych dym powoduje podrażnienie skóry. Całkowity zakaz palenia w domu jest najlepszym rozwiązaniem.
 6. Koty i psy. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcję alergiczne u dzieci z egzemą. Jeżeli dziecko nie może się obejść bez zwierzątka, to niech to będzie złota rybka.
 7. Roztocza kurzu domowego. Są to organizmy mikroskopijnych rozmiarów znajdujące się w kurzu domowym, materacach, dywanach i wielu innych miejscach. W kontakcie ze skórą pogarszają objaw egzemy. Wdychane z powietrzem, mogą sprowokować objawy astmy. Ilość roztoczy można zmniejszyć poprzez częste odkurzanie (najlepiej odkurzaczem wodnym), częste wycieranie kurzu oraz takie urządzanie mieszkania, by jak najmniej było miejsc, w których gromadzi się kurz (zasłony, stare materace, dywany, meble o wymyślnych kształtach).

 

Pielęgnacja

Kąpiele i mycie skóry atopowej

W powszechnym mniemaniu i pośród wielu dermatologów pokutuje pogląd, że skoro jednym z poważniejszych problemów w AZS jest tendencja do nadmiernego wysuszania oraz duża suchość skóry, należy myć skórę np.: raz na 3 dni.

Taka metoda sprawdzała by się w przypadku, gdyby skóra w ogóle się nie pociła, a naskórek nie złuszczał. Skóry nie wysusza sama kąpiel, ale odparowywanie wody z rogowej warstwy skóry w ciagu pierwszych kilku minut po kąpieli - woda nadmiernie odparowywuje z powodu naruszonego i zniszczonego płaszcza lipidowego skóry atopowej. Dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe natłuszczanie skóry najdalej w ciągu pierwszych 3 minut po kąpieli.

Metodą wartą wypróbowania jest natłuszczanie np. oliwką mokrej skóry lub natłuszczenie skóry przed kąpielą, co przeciwdziała podrażnieniu chorej skóry przez twardą, mocno chlorowaną wodę.

Kąpiele przy AZS są wręcz wskazane ponieważ łagodzą świąd i przyspieszją gojenie, oczyszczając skórę. Zwiększają chłonność skóry na preparaty natłuszczające, leczące - zmywają pot, martwy naskórek, usuwają zaschnięte strupy osocza i krwi - wszystko to nasila świąd. Strupy i stary naskórek utrudniają penetrację emolientom i maściom kortykosterydowym - kiedy już ich użycie jest konieczne, lepiej jest zapewnić im pełną skuteczność.

Zalecenia odnośnie kąpieli

§ temperatura wody nie może być za wysoka (przy silny stanie zapalnym skóry zbyt gorąca woda nasila świąd i mocno podrażnia).

§ najlepiej, gdy czas kąpieli nie przekracza 15 minut

§ należy unikać przyszniców na rzecz kąpieli w zanurzeniu

§ nie wycierać skóry (czekać aż wyschnie) lub wycierać bez pocierania, przyciskając lekko ręcznikiem

§ natłuszczać skórę natychmiast po kapieli, najdalej w ciagu 3 minut; jeśli konieczne powtórzyc natłuszczanie po 10-15 minutach

Natłuszczanie po kąpieli

Do smarowania po kąpieli można mieszać tłustą maść (np cholesterolową) z kremem (typu e45, excipial - odpowiednik xerialu). Twarz, szyję, wszystkie zgięcia od razu można smarować dermalibourem (aveeno), a po 10-15 minutach jeszcze natłuszczać.

Maści tłuste mogą być niezbyt przyjemne. Jest po nich "ciepło" albo nawet "gorąco" - skóra sie rozgrzewa (co z kolei może spowodować nasilenie świądu). Jeśli smaruje się czymś tłustym, to można smarować na kilka rat.

 

Nie ma dwóch identycznych przypadków alergii, nie ma również uniwersalnego środka dobrego dla wszystkich alergików. To, co pomaga w danym przypadku, może nie pomagać lub wręcz szkodzić w innym. Zachowaj szczególną ostrożność przy wprowadzaniu nowych środków pielęgnacyjnych:

 • smaruj małą powierzchnię skóry przez kilka dni i obserwuj reakcję
 • sprawdź skład produktu
 • upewnij się czy dziecko w przeszłości nie reagowało na któryś ze składników
 • nowe specyfiki wprowadzaj pojedynczo
 • nie łącz nowego środka do pielęgnacji z nowościami w diecie

 

Badania - GLA

Firmy kosmetyczne dostrzegły problem osób ze skórą atopową. Także w gabinetach kosmetycznych jest możliwość zadbania o skórę z AZS. A odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne będą pomagały w przezwyciężeniu problemu.

Badania uniwersyteckie udowodniły, że jeśli skórze brakuje GLA (kwas gamma 19 Linoleic) staje się ona coraz bardziej wrażliwa. Skóra wrażliwa będzie coraz bardziej sucha, zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca. Dolegliwości pogłębiają się po każdym użyciu wody.

Kwas gammalinolenowy (GLA) jest prekursorem prostaglandyny PGE1 - cennej substancji, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania skóry.
Brak GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Niedobór ten sprawia, że naturalna odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zanika, a ranki i pęknięcia naskórka trudniej się goją

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, ze GLA zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa nie tylko odmładzająco, ale jest także skuteczny w profilaktyce i leczeniu różnego rodzaju nieprawidłowości, np.: sucha, zaczerwieniona, podrażniona i swędząca skóra, egzema, wyprysk alergiczny, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, niektóre przypadki łuszczycy.

 

Preparaty zawierające GLA

1.Gerard's

Firma Gerard's stworzyła kompletną serię kosmetyków oraz zabiegi kosmetyczne pomagające zwalczać ten problem. W składzie kosmetyków z serii GLA Atipica znajdziemy: witaminy A, C, E, H, B2, B5, B6, olej z zarodków pszenicy, ogórecznika, wiesiołka, pierwiosnka, ze słodkich migdałów, olej z organizmów morskich, olej z nagietka, wyciąg z dzikiej róży (głogu), alantoinę, panthenol, aosainę.

Stężenie kwasu GLA jest wysokie ok. 20-22%. W początkowym okresie stosowania kosmetyków może pojawić się uczucie szczypania, pieczenia skóry. To objawy przejściowe i po kilku dniach mijają.

Kremy mają faktor ochronny przeciwsłoneczny UVA i UVB. Linia GLA Atipica została stworzona w celu zmniejszania zaczerwienień, suchości i łuszczenia się skóry.

Seria kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry w domu obejmuje:

§ Mleczko oczyszczające 200ml

§ Tonik (bezalkoholowy) 200ml

§ Krem 24-godzinny 50 ml

§ Maska 50ml

§ Krem-maska wokół oczu i ust 50ml

§ GLA Peeling 50 ml

§ Emulsja do ciała 200ml

Zabieg wykonywany w gabinecie kosmetycznym z zastosowaniem kosmetyków linii GLA Atipica: FACE TREATMENT „ATOPIC DERMATITIS" GLA (Gamma 19 Linolenic Acid).
Działanie:

§ Poprawa metabolizmu skóry

§ Wzmocnienie systemu obronnego skóry

§ Zmniejszenie nadmiernego rogowacenia naskórka (efektu łuszczenia się)

§ Przyspieszenie gojenia się ran

§ Poprawa mikrocyrkulacji w naczyniach włosowatych

Kosmetyki zastosowane w zabiegu:

§ GLA mleczko oczyszczające

§ GLA peeling

§ GLA tonik

§ GLA 24-godzinny krem

§ GLA krem do masażu

§ GLA maska pod oczy i wokół ust

§ GLA maska

Częstotliwość zabiegów: W przypadku zapalenia skóry : 2 x w tygodniu, jako zabieg podtrzymujący : 1 x w miesiącu.

 

2.Mary Cohr

Firma proponuje zabieg łagodzący i odczulajacy- przeznaczony dla skóry wrażliwej, podrażnionej z problemami naczyniowymi oraz zabieg odżywczy-przeznaczony dla skóry bardzo suchej i odwodnionej.

Zabieg łagodzący składa się z kilku produktów: kremów-łagodzącego, przeciwzmarszczkowego, maski, serum i kompleksu olejków eterycznych. Główne składniki w tych produktach to kompleks łagodzący (sepicalm, prowitamina B5, strukturyna), olejek rozmarynowy, olejek szłwiowy i olejek lawendowy oraz ekstrakty z przenicy, ogórka, rumianku, kasztanowca, aloesu , masło shea, AHA, witamina E. Zabieg działa łagodząco, nawilżająco, wzmacnia naskórek i film ochronny skóry. Wzmaga również penetrację i dyfuzje składników aktywnych, detoksykuje, stymuluje mikrokrążenie i regeneruje tkankę skórną

 

Zabieg odżywczy składa się z preparatów zawierających kompleks odżywczy (strukturyna, olej Makadamia i olej kamelia0, olejki eteryczne z rozmarynu, szałwi i lawendy, witaminę A,E, masło Shea, olej jojoba, liposomy, D-panthenol, liposomy. Produkty (kremy odzywcze, krem łagodzący,maska kompleks olejków eterycznych) działają regenerująco, nawilzająco, wzmacniajaco barierę ochronną skóry. Zabieg zapobiega utracie wody, zmiękcza, przeciwdziała odwodnieniu, odświeża skórę i odnawia skórę hydro-lipidową, odżywia, łagodzi napięcie skóry, łagodzi podrażnienia-posłoneczne,oparzenia,nadmierne rogowacenie naskórka, głeboko odżywia i wzmacnia bariery ochronne naskórka.

 

3.RVB

Włoska firma RVB proponuje zabieg wzmacniający dla skór małoelastycznych- Natura Multiactive Formuła. Do wykonania zabiegu należy zastosować następujące preparaty: mleczko do demakijazu dla cery suchej i wrażliwej, tonik odświeżajacy, krople intensywnie wzmacniajace, krem wzmacniajacy..Składnikami aktywnie działajacymi w zabiegu są: miód, aloes, żeń-szeń, alantoina. kwas hialuronowy, fosfolipidy, liposomy, witamina A, E, B2, NNKT,kwasy owocowe, sole mineralne (cynk, krzem, magnez, mangan, miedż, sód, wapń,żelazo), skrzyp polny, masło karite, olej ze słonecznika

 

Wnioski:

Atopowe zapalenie skóry to w ostatnim czasie dość powszechne schorzenie skóry. Objawy są nieprzyjemnie odczuwalne i dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednia pielęgnację i zabezpieczenie skóry przed czynnikami, które ją zaostrzają. Pielęgnacja skóry z AZS to zabiegi silnie nawilżające, natłuszczające, łagodzące, odbudowujące płaszcz hydrolipidowy na powierzchni naskórka i przede wszystkim zapobiegające nawrotom choroby. Przedstawiłam przykłady zabiegów, które są bardzo pomocne przy Atopowym zapaleniu skóry i dają zauważalne i co ważne odczuwalne efekty.

kara